Çıtalı Pencere

Günümüzde evlerde sıklıkla kullanılan pencere modellerinden biri de çıtalı pencerelerdir. Özellikle “country” tarzı evlerde yaygın olarak kullanılan çıtalı pencereler, görsel açıdan son derece estetik bir duruşa sahiptir. Günümüzde bir çok ev ve işyeri de bu pencere ile mekanlara farklı bir ruh getirmektedir. Camın bölünmesi veya çıtalar ile tutturulması şeklinde elde edilebilen bu pencere türünün, cam içerisine yerleştirilen çıtalarla da elde edilebilmesi mümkündür. Çıtalı pencere özellikleri ve sağladığı faydalar ise aşağıda verildiği gibidir.

  • Estetik Görüntü

Herkesin evinin daha güzel, daha estetik görünmesi beklentisi vardır. Çıtalı pencereler ise bunu gerçekleştirmenin en kolay yoludur. Çıtaların çeşitli şekilde tasarlanabilmesi ve pencereye eve özgün bir hava kazandırması ise bunun en temel nedenidir.

  • Tek – Çift Açınım Alternatifi

Pencerelerde istenilen donanıma veya iç mekan çözümlerine bağlı olarak tek açınım veya çift açınım alternatiflerinden seçim yapılması mümkündür. Bu ise görsel yönün işlevsellikle desteklenmesi açısından son derece avantajlıdır.

  • Cam İçi Çıta Alternatifi

Çıtalı pencerelerin türleri konusunda var olan en temel sorun, temizliğe yöneliktir. Çıtaların temizliği zorlaştıracağı yönünde haklı bir algı mevcuttur. Ancak bu endişenin de cam içi çıtalarla ortadan kaldırılması mümkündür. Camı herhangi bir şekilde bölmeden, cam içine yerleştirilecek olan çıtalarla hem görsellik desteklenecek hem de temizlik çok daha kolay bir hal alacaktır.

  • Ahşap Tasarım ve Sıcaklık

Ahşap, evlerin olmazsa olmaz detayıdır. Daha sıcak, estetik ve güven dolu bir ev ortamı oluşturulabilmesi için pencerelerin çoğunlukla ahşaptan tercih edildiğini söylemek mümkündür. Çıtalı pencere modellerinde ahşabın hem çerçevede hem de çıtada kullanılması ise bu unsurların tamamını destekler niteliktedir.

PeriodPWF
PeriodPollux
PeriodPellet