Kaldırmalı Sürme Sistemler (HBSB)

HBSB sürme sistemler aynı zamanda kaldırmalı sürme sistemler olarak da adlandırılır, kullanıldığı mekanda alan tasarrufu yaratan ve kullanımı son derece pratik olan kapı modelleridir. Kendi rayları içerisinde bulunan özel taşıyıcı arabaları sayesinde bu sistemler yüksek ağırlıklı kanatları rahatlıkla taşıyabilirler ve kolaylıkla sürülebilen kullanıcı dostu mekanizmalara sahiptir.

Özellikle küçük, dar alanlı evlerde kullanıldığında alan tasarrufu sağlayan, iç mekanın sağlıklı bir şekilde kullanılmasını mümkün kılan bu modeller teras, balkon ve bahçe gibi dışarıya açılan mekanlara geçişlerde sıklıkla kullanmaktadır. Bu sayede manzara bütünlüğünü bozmadan; yüksek ses, su ve ısı yalıtımı sağlanmakta ve ahşabın sıcaklığı ve doğallığını da iç mekana yansıtmaktadır. Kaldırmalı sürme sistemler eve yalnızca iç mekan tasarrufu ve işlevsellik kazandırmaz. Bu sistemlerin yapıya kazandırdığı diğer faydalar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • İç ortama sıcaklık kazandırır

Ahşap, boyalı ya da doğal hali fark etmeksizin iç mekana sıcaklık, doğallık kazandırır. Metalin ve genel plastik yapıların ortaya çıkardığı soğukluk hissini ortadan kaldırır.

  • Dekorasyonu destekler

Ahşap, birçok iç mekan dekorasyon tarzına hitap eder. Çok yönlüdür. Evde kullanılacak diğer mobilya ve aksesuarların seçilmesi açısından kolaylık sağlar çünkü birçok malzemeyle kolay bir şekilde kombin edilebilir.

  • Yüksek yalıtkanlığa sahiptir

Ahşap, yalıtım açısından son derece faydalıdır. Doğal bir yalıtım kaynağıdır. Özellikle kış aylarında ısıyı içeride tutarak soğuk havanın içeri girmesini engeller. Bu yönüyle ısıtma maliyetlerini azaltma etkisi de vardır.

  • Alan tasarrufu sağlarlar

Kapıların sürgülü olması, ekstra bir kanat açılması durumu söz konusu olmadığından alan tasarrufu sağlar. Bu sebeple özellikle alanın dar olduğu evlerde yaygın olarak tercih edilir. PeriodPWF tarafından geliştirilen özel sistem sayesinde iç-dış mekan arasındaki eşik detayı 11 mm’ye kadar indirilmiş ve neredeyse tamamen eşiksiz olarak uygulanabilmektedir.

  • Kanat çarpma riskini ortadan kaldırır

Özellikle bahçe, balkon ve teraslarda kullanılan sürme sistemler, rüzgar ve benzeri nedenlerle çarpma, kapanma riskini ortadan kaldırır. Özellikle çocuklu evler açısından bu durum büyük önem arz eder.

  • Hava sirkülasyonunu ayarlar

Kaldırmalı sürme sistemler, açıklığın istenen seviyede tutulmasına olanak sağlar. Bu ise hava sirkülasyonunun istenilen boyutta tutulmasını mümkün kılar.

  • Farklı uygulama alternatifleri uygulanabilir

Mekanizma uygulama ölçüleri doğrultusunda çeşitli şekillerde bölünmeler sağlanabilir. Balkon, teras ve bahçe çıkışlarında büyük açıklıkların geçilmesi için çok tercih edilir. Kanat genişlikleri 3000 mm’ye kadar yapılabilmektedir.

PeriodPWF
PeriodPollux
PeriodPellet