Öne Makas Pencere

Günümüzde pencere konusu son derece hassas bir konu olarak karşılanmaktadır. Pencerelerin esas amacı manzara için görüş alanı sağlarken ısı yalıtım konusunda da kullanıcılara destek sağlamaktır. Bu doğrultuda üreticiler tarafından pek çok çeşit üretilmiştir. Pivot pencere, öne makas pencere gibi pek çok farklı versiyonu bulunan bu ürün günümüzde her yapıda bulunmaktadır.

Günümüzde öne makas pencere ürününün kullanılmasındaki en temel sebep yapısı sebebiyle rüzgârı en iyi şeklinde içeriye yansıtarak yaz aylarında derin bir ferahlama hissi uyandırmasıdır. Pek çok kişi tarafından bu pencerenin şekli merak konusu olmaktadır. Bu noktada cevap serinletme potansiyelini maksimum seviyede kullanmak amacıyla bu tasarımın yapıldığıdır.

Bu pencere modelinin tasarımındaki amaçlardan bir tanesi de camın tam olarak hiçbir zaman açılmaması sebebiyle camdan düşmek gibi yapılabilecek kazaların önüne geçmektir. Özellikle okul gibi kurumların pencerelerinde kullanılan bu model özel bir güvenlik önlemi amacıyla bu şekilde tasarlanmıştır. Bu sebepten dolayı da pek çok kurum ve şirkette bu pencere modeli kullanılmaktadır.

Öne makas pencere modelinin en temel faydası rüzgârı içeriye son derece iyi şekilde alabilirken cam filmi yapıldığı takdirde güneş ışınlarına karşı son derece koruyucu bir hal alabilmesidir. Aynı zamanda açık olduğu takdirde pencere kenarlıkları dolayısıyla da güneşi kesebilen bu pencere yaz aylarında vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun yanında güvenlik tedbiri alınmış tasarımı sayesinde yaşanabilecek pek çok olumsuz durumun da önüne geçebilen bu ürün son dönemlerde pek çok kurumda yer almaktadır.

Bu pencere modelinin kullanım açısından dezavantajı camlarının içeriden silinmesinin mümkün olmamasıdır. Bu sebeple ev gibi yapılarda bu pencere modeli çok sık olarak tercih edilmemektedir. Özellikle kurum ve işletme gibi yapılarda tercih edilen bu ürünün cam temizliği için dışarıdan müdahale gerekmektedir. Bu nedenden dolayı bu pencere modeli ev kullanıcıları için dışarıdan müdahale edilemediği takdir çok kullanışlı bir model değildir.

PeriodPWF
PeriodPollux
PeriodPellet