Orta Kayıtsız Çift Kanat Pencere

Günümüzde özellikle teknolojinin gelişmesiyle hemen her ürün çeşitlenmiş ve çok daha kullanışlı hale gelmiştir. Orta kayıtsız çift kanat pencere de bunun en güzel örneklerindendir. Gerek ahşap tasarımı gerekse de çok işlevli kullanımı bunun temel nedenidir. Orta kayıtsız çift kanat pencere ile elde edilebilecek faydalar ise şunlardır:

  1. Dar Alanlar İçin İdealdir

Kimi durumlarda her iki kanadın da kullanılması, açılması mümkün değildir. Tek kanadın kullanılmasının imkan vermediği alanlarda ise bu pencerenin kullanımı son derece idealdir.

  1. Kesintisiz Manzara ve Işık Sağlar

Alışılmış pencere tasarımlarda pencerenin orta kısmında kayıt noktası bulunur. Bu noktada iki pencere de birleşir. İşlevsel açıdan gerekli olan bu kısım, manzarayı ve ışığı böler. Oysa orta kayıtsız pencerelerde bu kısım yer almaz. Özel geliştirilmiş mekanizmalar sayesinde kayıt kısmı olmadan da kanatların tutunması sağlanır. Bu sayede dar, karanlık iç mekanın maksimum derecede ışık alması ve kesintisiz bir manzara sunar.

  1. İki Kanat da Kullanılabilir

Aslında zannedildiği gibi orta kayıtsız çift kanat pencere modellerinde kanadın bir kısmının kullanılmaması durumu söz konusu değildir. Her iki kanadın da kullanılabilmesi için önce kolu olan kanadın açılması gereklidir. Ardından ise yan kısmında özel bir mekanizma bulunan ve gizlenmiş olan kolsuz kanat açılmalıdır. Bu sayede her iki kanattan da faydalanılması mümkün kılınacaktır.

Her iki kanadın da kullanılabiliyor olmasının en temel artısı, iç mekanın havalandırma seviyesinin maksimum seviyede tutulabilecek olmasıdır. Ayrıca temizlik açısından da bu özelliğin kazandırdığı kolaylıklar mevcuttur.

  1. Çift Açınım Özelliği

Öncelikli olarak açılan kollu kanadın çift açınım özelliği de mevcuttur. Bu özelliğin en temel artısı, kollu kanadın hem normal açılmasının hem de vasistas konuma getirilmesinin mümkün olmasıdır. Vasistas konumu ise özellikle kış aylarında ya da mutfak gibi iç mekanlarda sürekli havalandırmayı mümkün kılan bir konumdur.

PeriodPWF
PeriodPollux
PeriodPellet