Tek Çift Açınım Pencere

Tek - çift açınım pencere en çok uygulaması yapılan pencere tipolojilerinden biridir. Pencereler genel olarak tek veya çift açınım pencere olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki pencere türünün de kendisine has, spesifik özellikleri bulunur. Bu özellikler ise pencerenin kullanım alanını doğrudan etkiler.

Tek açınım pencere, evlerde görmeye alışılan, klasik pencere modelidir. Pencere kolu kapılı konumdayken 90 derece döndürülerek yatay konuma getirildiği zaman pencere kanadı açılabilir duruma gelmektedir. Bu pencere türünün sağladığı temel avantaj, içeri giren havanın oranını arttırmasıdır. Pencerenin tam anlamıyla açılabiliyor olması, sirkülasyonun kısa bir sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.

Tek - çift açınım pencere listesinin bir diğer ismi, “çift açınım pencere” modelidir. Çift açınım pencerede ise tek açınıma ek olarak vasistas konumda açılım imkanı mevcuttur. Vasistas konumu, pencere eklenen özel bir mekanizmayla mümkün hale getirilmektedir. Bu konumu kullanabilmek için ise pencere kolunun 180 derece döndürülmesi yeterlidir. Bunun ardından pencere üst kısımdan 15 derecelik bir açı ile öne gelerek havalandırma pozisyonunu alacak ve sürekli bir sirkülasyon sağlayacaktır. Bu durumun artıları şunlardır;

  • Çift açınım pencere, özellikle alanın dar olduğu iç mekanlarda kullanımı yaygın olan bir pencere türüdür. Ocağın veya mutfak evyesinin pencere önünde bulunduğu evlerde sirkülasyonu sağlamak için camı komple açmak mümkün değildir. Bu tür durumlarda hem hareket alnını kısıtlamamak hem de sirkülasyonu sağlamak için vasistas konumu tercih edilmektedir.
  • Özellikle akşam saatlerinde havanın serinlemeye başlamasıyla birlikte rüzgarın şiddeti de artmaktadır. Bu tür durumlarda camın tam kapanması iç ortamı boğarken, tam açılması iç mekan sıcaklığını düşürmektedir. Bu durumu dengelemenin yolu ise çift açınım penceredir.
  • Tek - çift açınım pencere arasındaki en temel farklardan biri de, çift açınım pencerenin hırsızlara karşı daha emniyetli olmasıdır. Çift açınım pencerelerde açık olan alan sınırlıdır. Bu hem hava sirkülasyonu hem de istenmeyen misafir açısından avantajlı bir durumdur. Çünkü tamamen açık olan pencerelerin aksine vasistas konumundaki pencerelerden içeri girilmesi oldukça zordur.
  • Vasistas konumu, özellikle çocuklu evler için de son derece kullanışlıdır. Çocukların bu konumdaki pencereden aşağıda sarkmaları oldukça zordur. Bu nedenle bu tip pencerelerin daha güvenli olduğu söylenebilir.

Kanatlı pencere tiplerinde sunulan iki tip damlalık alternatifi mevcuttur. Bunlar; ahşap ve alüminyum damlalıklardır. Kullanılacak evin dekorasyonuna ve projeye göre iki alternatif de tercih edilebilir. Alüminyum damlalıklar daha çok modern evlerde, ahşap damlalıklar ise daha “country” tarzı evlerde kullanılmaktadır. Pencerenin damlalık bölümü yağmur suyunun bir drenaj edildiği ve en çok suya maruz kalan kısımdır. Bu nedenle alüminyum damlalıklar daha uzun servis ömrü sunarlar. Standart olarak kahverengi, gümüş ve beyaz olmak üzere 3 ana renk mevcuttur. Diğer yandan ahşap pencere ile aynı renge boyanabilmektedir, boya bakımları pencere ile yapılır. Her iki damlalık alternatifi de kullanışlıdır ve tercih edilebilir.

PeriodPWF
PeriodPollux
PeriodPellet